neděle 22. září 2019

Sandra Brown - Nízký tlak

Anotace z DK:
Bellamy bylo pouhých dvanáct let, když její starší sestra přišla násilně o život. Když po osmnáct letech napsala podle skutečných okolností Susaniny vraždy knihu, novináři odhalili její totožnost a Bellamy se stala terčem neznámého útočníka. Ve snaze tohoto útočníka identifikovat se mladá žena musí postavit duchům minulosti a vypořádat se nejen se složitým pletivem rodinných vztahů. Přesto se nehodlá zastavit, dokud se jí nepodaří Susanina vraha odhalit.

Knížky této autorky má docela ráda. Napínavé, čtivé. Tento příběh nebyl vyjímka. Trocha romanitky, trocha napětí. 

sobota 21. září 2019

Václav Kopta - Prodloužená jízda


Anotace z DK:
Život je jízda! Známý český herec Václav Kopta s lehkostí a nadhledem vzpomíná na vlastní dospívání, na příhody z branže i rodinného života. Humorné vyprávění zavede čtenáře nejen do kraje autorova dětství, na pražskou Hanspaulku a do Libochovic, ale také do Berlína, na Rujánu nebo do jižních Čech. 

Václav Kopta je moje srdeční záležitost. Na rozdíl od většiny národa, zamilovala jsem se do něj v divadle Semafor před mnoha, mnoha lety. Vlastně až mnohem později jsem viděla v televizi Sněženky a machry. Je pravda, že mi chvíli trvalo, než jsem si spojila toho úžasně zpívajícího tlouštíka v piána s krásným bloňďáčkem na lyžích. Ale ten blonďák za piánem byl pro mě vždycky důležitější. Mám moc ráda jeho vyprávění. Moc ráda ho poslouchám v různých pořadech. A tady jsem si mohla užít jeho vyprávění v psané podobě. Tady jsem si mohla užít jeho úžasnou práci s jazykem. Jeho hra se slovy je naprosto dokonalá. Škoda, že je knížečka tak útlá, četla bych dál a dál....

čtvrtek 19. září 2019

Ellen Marie Wiseman - Tmavé stěny Willardu

Anotace z DK:
Izzy je sedmnáct a je poloviční sirotek. Žije u pěstounů a okolnosti smrti jejího otce jsou víc než tragické. Nešťastná dívka najde vítané vytržení, když v místním zrušeném psychiatrickém sanatoriu najde starý deník. Objeví v něm okno do své vlastní minulosti. – Claře Cartwrightové bylo v roce 1929 právě osmnáct let. Zmítá se mezi autoritativními rodiči a láskou k italskému přistěhovalci. Když odmítne vnuceného ženicha, nechá ji otec zavřít do soukromého útulku pro duševně choré… I když se Izzy musí porvat s potížemi spjatými s novým životním začátkem, Clařin příběh ji stále poutá k dávné minulosti. Pokud Clara opravdu nebyla duševně nemocná, může to nějak objasnit i Izzyino trauma? Pátrání po Clařině osudu přiměje Izzy přehodnotit vlastní životní rozhodnutí – s šokujícími důsledky.

Tak tohle bylo něco! Od téhle knížky jsem se nemohla odtrhnout. Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách, které se na konci spojují. Děj v současnosti mě až tak úplně neoslovil, ale příběh v minulosti byl strhující. Při jeho čtení člověka až mrazí, když si uvědomí, jak fungovala tehdejší společnost. 

Charlotte Link - Podvedená


Anotace z DK:
Scenárista Jonas Crane doufá, že v osamělém domě v yorkshirských slatinách unikne hrozícímu syndromu vyhoření. Doprovází ho manželka a jejich malý syn. Trojice však netuší, že ve stejnou dobu hledá jistý nebezpečný kriminálník na útěku před policií bezpečnou skrýš: Denis Shove je v podezření, že brutálně zavraždil policistu Richarda Linvilla. Kate Linvillová, dcera oběti a vyšetřovatelka ze Scotland Yardu, ztratila v otci jedinou osobu v životě, k níž měla citový vztah. Na vlastní pěst se pokouší zločin objasnit. Přitom zjišťuje, že její milovaný otec nebyl tím mužem, za kterého ho považovala. Přichází dramatické pravdě na stopu – a netuší, že rodině Cranových již začal závod s časem.

Psát hodnocení bude pro mě trošku oříšek. Přečtené knížky jsem hodně zanedbala, vlastně za celé léto jsem nic nezapsala, tak to budu muset trošku lovit z paměti. Ale tuhle si pamatuju moc dobře. Knížky této německé autorky mám obecně moc ráda. I tato byla velmi čtivá, napínavá, překvapivá. Mám ráda takovýto styl psaní, kdy je příběh vyprávěn z různých pohledů, postupně se vynořují nové skutečnosti. Je až děsivé, jak minuta nepozornosti dokáže poznamenat v budoucnu tolik lidských osudů.

neděle 8. září 2019

Hrnčířské trhy






Podzimní Hrnčířské trhy v Berouně jsou pro mě vždycky takovým prodloužením prázdnin. Prostě skočíme s dětmi do vláčku a jedeme na výlet. Prohlédli  jsme pečlivě všechny stánky. Koukali se a kochali. Nakupovali jsme minimálně. Vybrali bychom si toho určitě tolik, že bychom to ani nepobrali, ale co si budeme povídat, byt nafukovací není. S focením to bylo slabší. Jako vždy jsem řešila problém, jak alespoň něco vyfotit bez okolo stojících lidí. Da
vy opět neskutečné. Bylo to asi také tím, že v sobotu bylo počasí špatné, spoustu lidí asi odložilo návštěvu až na neděli.
 ¨
Po obědě jsme nejdříve vystoupali na Pražskou bránu a pokochali se pohledem na trhy shora.




Poté už povinná procházka na Městskou horu. Tentokrát jsme konečně měli štěstí, ukázali se nám oba méďové. Zjistili jsme, že když se medvěd pase na trávě, neuvěřitelně při tom mlaská!




A nakonec výšlap na rozhlednu. A krásný výhled. Jsem moc ráda, že vyšlo hezky počasí a mohli jsme si ještě alespoň na chvilku prodloužit léto.

středa 4. září 2019

Konec prázdnin a začátek školy




Na poslední výlet letošních prázdnin jsme vyrazili ve čtvrtek  22.8. Naším cílem byl zámek Nelahozeves. Jak jsem se dočetla, je to jedna z nejkrásnějších renesančních staveb u nás. A musím naprosto souhlasit. Při prohlídce jsme nahlédli do dvanácti dobových pokojů, které ilustrují život vlivné šlechty v 19. století. Umělecké sbírky roudnické větve rodiny Lobkowitzů patří k nejrozsáhlejším a nejlépe dochovaným soukromým sbírkám umění v České republice a my mohli alespoň zlomek zahlédnout. I když výklad průvodce se mi nezdál úplně nejšťastnější, i tak se nám na zámku velmi líbilo. Samozřejmě naše marnivá Klára začala přemýšlet, zda by mladý pan Lobkowitz, který se podílí na správě rodinného sídla, mohl mít o ní zájem, když je mezi nimi věkový rozdíl 10 let a jak se k němu tak dostat. Ale myslím, že můžu být klidná, zámecká paní z ní určitě nebude.



V Nelahozevsi jsme samozřejmě museli dojít k rodnému domu Antonína Dvořáka. Bohužel prohlídku je třeba zamluvit dopředu na zámku, což jsem si včas nezjistila. Tak jsme si museli vystačit s focením.


Oproti  původnímu plánu jsme se rozhodli, že vyrazíme Dvořákovou stezkou do Kralup. Je to cesta, po které chodíval Antonín Dvořák ke svým příbuzným do Kralup. Cesta, která vede podél řeky,  je lemována pískovcovými útvary. To bylo něco pro naše děti!


V Kralupech jsme nemohli bez povšimnutí minout sochu Švejka. Miluju film s Rudolfem Hrušínským. Jeho podobu má i tato socha.
A to byl zcela neplánovaně poslední prázdninový výlet. Po příjezdu domů jsem si říkala, že jsem moc unavená, že si lehnu a jen na chvilku odpočinu.... a už jsem nevstala. Horečky mě pěkně potrápily. Už mě čekaly jen cesty k praktickému lékaři, na infekční odd. Bulovky a další radosti. Naštěstí poslední týden prázdnin měl David florbalové soustředění. Hráli nejen florbal. Vyjeli i na 2 dny do Poděbrad, kde v místní loděnici získávali dovednosti na plachetnicích. Myslím, že pro něj úžasný zážitek.

Začátek školního roku je pro mě, i když školou povinná nejsem už dávno, velmi přelomový. Mám to nějak naprogramované, že je to období velkých změn. Tím, že svou práci podřizuju chodu rodiny a potřebám dětí, vždy dochází i u mě od září ke nějakým změnám. Pro mě osobně je také velmi těžké vyplout z "prázdninového módu". Z doby, kdy člověk nemusel až tolik hlídat hodinky. Kdy jsme jedli, až když jsem měli hlad, šli jsem spát až když jsme byli unavení. Protože během školního roku máme všichni aktivit hodně (a mám pocit, že čím dál víc), musíme plánovat na minuty. To je pro mě v září neskutečně těžké. Mám za sebou pár probdělých noci, kdy mám strach, že to neklapne, že toho je moc, že to nezvládneme. Chce to čas, všechno si sedne, zapadne do sebe a všechno půjde. Ale než si to vše ujasním, musím se vždy pořádně vystresovat. Už jiná nebudu. Změny jsou pro nás letos o něco náročnější. David přešel na druhý stupeň, Klára na vyšší gympl. O Kláru strach nemám. Ví dobře, co chce, je sama na sebe náročná. Vlastně už téměř vše nechávám na ní a jen opatrně pozoruju, připravená podat pomocnou ruku, když bude zájem. David je ale takové telátko, které moc neví, co se s ním děje. Mění se před očima, neskutečně rychle fyzicky vyspívá. Mentálně je to ale pořád můj malý chlapeček, který se večer potřebuje přitulit k mámě. O něj mám trochu strach. Snad vše půjde dobře.
A co vy? Také pociťujete konec prázdnin jako zlomový okamžik nebo jsou to pro vás dny jako každé jiné?