sobota 31. července 2021
pátek 30. července 2021
čtvrtek 29. července 2021
středa 28. července 2021
Den 209/365
Po mnoha letech mi vyklvetla tahle orchidej. Přiznám se, že už jsem zvažovala, že jí vyhodím, je to taková chutinka. Asi mi četla myšlenky a zalekla se.
úterý 27. července 2021
pondělí 26. července 2021
28/52 Letní portrét
neděle 25. července 2021
sobota 24. července 2021
Den 205/365
Všechno má svůj konec, bohužel ani naše dovolená není výjimka. Cestou domů jsme udělali krátkou zastávku v Českých Budějovicích.
pátek 23. července 2021
Den 204/365
Když mě odteď někdo naštvaně pošle do pr..., budu už přesně vědět kam - do České Kanady. Tam se nachází žulový skalní útvar Ďáblova prdel. Uznáte, že to jsem prostě museli vidět na vlastní oči.
O kousek dál můžeme zase najít Ďáblův chléb.
Dalším naším cílem byla rozhledna U Jakuba, která je vysoká 40 m. Je zní nádherný rozhled po celé České Kanadě.
Dalším místem, které jsme dnes navštívili, byl hrad Landštejn. Jedná se o zříceninu románské pevnosti. V současné době zde probíhá rekonstrukce, takže jsem se tu bohužel museli protahovat kolem lešení.
I když mě už bolely nohy a dušovala jsem se, že rozhodně na věž nelezu, nakonec jsem vylezla a výhled stál rozhodně za to. Například na vodní nádrž Landštejn.
čtvrtek 22. července 2021
Den 203/365
Věděli jste, že soubor budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci je třetí největší památkový komplex v České republice? Já až do dnešního dne ne. Ani jsem nevěděla, že v 16. století byl Jindřichův Hradec druhé nejvýznamější město v Čechách. Díky dnešní návštěvě už to všechno vím.
Město i zámek s hradem se mi moc líbily. Zavítali jsme sem poprvé, vůbec si nevybavuji, proč jsem ho s manželem při naší cestě po jižních Čechách před mnoha a mnoha lety vynechali.
středa 21. července 2021
Den 202/365
Zámek Hluboká nad Vltavou - kdo by ho neznal. Asi není třeba k němu cokoliv psát. Protože děti zde byly poprvé, zvolili jsme dva základní okruhy. Nejprve Reprezentační pokoje. Zde jsem byli seznámeni ze základní historií zámku. Davida samozřejmě zaujala nevíce bohatá sbírka zbraní. A poté jsme navštívili Soukromé apartmány - okruh, který mapuje život poslední majitelů.
Opět jsme se přesvědčili, jak moc závisí na průvodci. Na prvním okruhu byla slečna, která rychle vychrlila nabiflovaný text, měli jsme skoro pocit, že mluví o faktech bez jakéhokoliv porozumění a zájmu. Na druhém okruhu jsme měli štěstí na slečnu, která o problematice měla spoustu informací, bylo vidět, že jí historie zámku zajímá a že hovoří o věcech, kterým rozumí. Takový výklad se hned jinak poslouchal!
Potom jsme se vydali na procházku okolo Munického rybníka k loveckému zámečku Ohrada. Sídlí zde Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství. To jsme už z časových důvodů nenavštívili.
Potom jsme se vydali na procházku okolo Munického rybníka k loveckému zámečku Ohrada. Sídlí zde Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství. To jsme už z časových důvodů nenavštívili.
úterý 20. července 2021
Den 201/365
Původně to měla být naučná stezka kolem rybníka Rožmberk. Ale nějak se nám to zvrhlo ve sběr hub. Takže stezku jsme celou neprošli, zato máme velkou papírovou tašku plnou hub. Program na dnešní večer jasný.
pondělí 19. července 2021
Den 200/365
Dnešní den jsme se rozhodli věnovat rodině Schwarzenbergů. Nejprve jsem omrkli Svět (samozřejmě rybník) a potom jsme navštívili Schwarzenberskou hrobku.
Je to nádherná novogotická stavba, která se nachází uprostřed anglického krajinářského parku. Přiznám se, že na mě působila velmi silně. Nejen krypta, kde jsou uchovány ostatky 26 příslušníků rodu (poslední pohřeb se zde konal roku 1939), ale i kaple, která se nachází nad hrobkou. Jako první musí každého upoutat nádherný oltář z istrijského mramoru. Velmi mě zaujala poznámka našeho průvodce, že do omítky ve vnitřní části kaple byla přidávána mimo jiné sádra a vodní sklo, takže se kaple nemusela nikdy od své stavby v letech 1974-1877 čistit ani rekonstruovat.
Původně jsme měli v plánu obejít celý svět, ale déšť nás vyhnal zpět do Třeboně. Rozhodli jsme se tedy na zámku navšítit i okruh, který byl věnován posledním majitelům Třeboně Schwarzenbergům.
neděle 18. července 2021
Den 199/200
Dnes jsme měli v plánu prozkoumat třeboňský zámek. Zvolili jsme si dva okruhy. Nejprve rožmberské renesanční interiéry, což je okruh věnovaný posledním Rožmberkům - bratrům Vilémovi a Petrovi. Ve druhém okruhu jsme navštívili konírnu, psí kuchyni a kasematy. Ještě jeden okruh nás láká, ale ten si necháme na jiné dny. Chtěli jsme se i trochu projít v přírodě a omrknout rybníky,
sobota 17. července 2021
pátek 16. července 2021
Den 197/365
Pro většinu z vás asi notoricky známý recept. Já si ho zde uložím, narazila jsem na něj nedávno a má u nás velký úspěch.
Na těsto: 5 vajec, 250 g polohrubé mouky, 180 g cukru krupice, 2 lžíce kakaa, špetka soli, 1 prášek do pečiva, 1 vanilkový cukr, 1 lžička skořice, 100 g másla, 100 ml mléka
Náplň: 1 tvaroh ve vaničce, 1 tvaroh v alobalu, 1 vejce, 5 lžic mléka, 1 vanilkový puding (jen pytlík, nevařit), 3 lžíce cukru moučka (můžete dát i citronovou kůru jestli máte rádi)
Nejprve vajíčka oddělte do dvou misek na bílky a žloutky. Zapněte si troubu na 175 °C. Bílky vyšlehejte se špetkou soli do sněhu a dejte misku bokem. Do misky se žloutky přidejte cukr, vanilkový cukr a šlehejte do pěny (směs zesvětlá). Poté přišlehávejte rozpuštěné vychladlé máslo (ať není horké) a mléko. Nakonec i mouku předem smíchanou s kypřicím práškem, kakaem a skořicí. Nyní po částech stěrkou vmíchejte i našlehaný sníh z bílků. Těsto nalijte na klasický plech s vyšším okrajem, který jste si předem vymazali máslem a vysypali polohrubou moukou, a zarovnejte.
Do misky dejte tvarohy, přidejte vejce, mléko, vysypte vanilkový puding, trošku cukru moučka, popřípadě i citronovou kůru a prošlehněte. Tvarohovou náplň dejte do pevnějšího sáčku a ustřihněte roh (nebo do cukrářského sáčku s kulatou špičkou) a naneste na kakaové těsto, v pruzích do kříže, jako na fotce. Můžete si to i zjednodušit a jen po lžicích dávat na těsto.
Pečeme na 175 °C (jen horní spodní ohřev, bez horkovzduchu) cca 15-20 minut, do propečena (zkuste špejlí), ale nepřesušit zbytečně. Po vytažení z trouby nechat vychladnout na mřížce nebo prkénku.
Autorkou receptu je Markéta Chovancová @marketa_v_troube